Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Menderes Meselesi
03.06.2017, 19:34
Yorum: #1

Menderes Meselesi
Adnan Menderes, bilindiği üzere ilk olarak Atatürk tarafından meclise sokulmuştur, Atatürk Aydın'ı ziyareti sırasında, parti binasını ziyaret etmek istememiş, yardımcılarının ısrarı üzerine, "beş dakikalığına gidelim bari" diyerek ikna olmuştur, beş dakika için gittiği parti teşkilatında, Adnan Menderes ile sohbete başlamış, saatler boyu Menderes ile muhabbeti sürdürmüştür, bu istişare süresince Atatürk, iki paket sigara ve fincan dolusu kahve içmiştir.
Parti binasından ayrılan Reis-i Cumhur Mustafa Kemal Paşa, çok geçmeden Adnan Menderes'i milletvekili adayı olarak göstermiş, Menderes, milletvekili olduğunu tesadüfen öğrenmiştir, aday gösterildiğinden haberi bile yoktur.
Atatürk tarafından iyi niyetli bir şekilde meclise sokulmuştur.
1946 seçimlerinde Demokrat Parti’den Kütahya Milletvekili olarak meclise girmiştir.
Celal Bayar’dan sonra ikinci adam durumuna gelmiştir.
14 Mayıs 1950 seçimlerinde DP oyların 53,5’ini alarak iktidar olmuş, Menderes 10 senelik DP iktidarının tek başbakanı olarak görev yapmıştır.
İktidarı zamanında 5 hükümet kurmuştur.
Menderes, bu dönemde İngilizler'e karşı kazanılan Kut'ül Amare çarpışması zaferini ders kitaplarından "İngilizlerin ricası üzerine" kaldırmıştır.
1956 yılında 200 gazeteci Menderes hükümeti tarafından tutuklanmıştır.
İktidar olmasıyla birlikte yaptığı ilk iş, IMF'den ilk dış borcu almak olmuştur..
ABD'nin istekleri doğrultusunda Atatürk ile başlayan sanayi atılımlarını durdurmuştur.
Enflasyon, ekonomi büyüyor denmesine ve rakamlarla oynanmasına rağmen, %8'den %15'e çıkmıştır, tarımsal üretimi sadece traktör alarak artırabileceğini zannetmiş ancak tohum ıslahı ve toprak analizi yapılmadığından istenilen verim alınmamıştır.
"Milletvekili listesine odun koysam seçtiririm" diyerek Türk Milletinin iradesini küçümsemiştir, aynı zamanda dini siyasete alet etmiş "siz isteyin şeriat gelsin" diyerek seçilmiştir, birçok yerden şeyhleri aday göstermiş, irticanın hortlamasına neden olmuştur.
Kendisi evliyazade adlı gizli yahudi yani sabetayist bir ailenin damadıdır, eşi Notre Dame Sion okulundan mezun olmuştur, evliyazade ailesi çocuklarını her zaman Yahudi alyans okulları gibi sabetayist okullara göndermiştir.
(Sabetayistler Yahudi dönmesi olduğu bilinen Osmanlı vatandaşlarıdır)
Bunun yanında, 1953 yılında 6-7 Eylül olayları öncesi, Kıbrıs'ta Türkler'in Rumlar tarafından katledilmesine tepki olarak kurulmuş olan Kıbrıs Türk'tür derneği başkanı, kendisinden Kıbrıstaki Türk mücahitleri donatmak için silah talep edince bu isteği ABD'ye yakınlığından ötürü reddetmiştir, Kıbrıslı Türkler kaderlerine terk edilince, dernek para toplayarak silah kaçakçılarından silah almış ve Mücahitleri bu silahlarla donatabilmiştir.
Sözgelimi, Menderes'in asılması doğru mudur diye sorarsanız, hayır derim, çünkü böyle zayıf karakterli, ABD Başkanı Eisenhower'a yazdığı İngilizce mektupta, Türkiye'den küçümseyerek bahseden ve kendi memleketini aşağılayan bir adamın asılmasına gerek yoktur, nitekim kendisi, asıldıktan sonra adam yerine konulmuştur...
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 02:45 (Bu konu en son: 05.06.2017 Tarihinde, Saat: 02:45 düzenlenmiştir. Düzenleyen: GuNaHKaR.)
Yorum: #2

Cvp: Menderes Meselesi
biz bittik oyuna siyasetde gelir Big Grin

paylasimin icin saol

GuNaHKaR-RoNeSaNS-KRALLAR

Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.

[Resim: 1J4kJB.jpg]
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 02:48
Yorum: #3

ama katilmiyorum k.bakma menderesi ben iyi bilirim

Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 03:12
Yorum: #4

farklı fikirleri okumayı severim ancak Menderes'le alıp veremediğin nedir Big Grin söylediklerinin tek bir cümlesine bile katılmıyorum bunu belirtmek istedim sadece teşekkürler

Hiç kimseden bir şey beklemediğin sürece mutlusun.
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 03:39
Yorum: #5

Tongue tam isabet

Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 03:39
Yorum: #6

(05.06.2017 03:39)GaRDiYaN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  Tongue tam isabet

Sleepy

Hiç kimseden bir şey beklemediğin sürece mutlusun.
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 09:25
Yorum: #7

Birader sen cok yanlıs yerlerdesin burası mafya oyunu TBMM önü değil burda siyaset yapma amacın endir anlamadım gikirlerini kendine sakla

Ölüm Konuşmaya Başlayınca;
Yaşam Susmak Zorundadır... DsNc
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 11:59
Yorum: #8

Şu Deniz Gezmiş meselesine bir açıklık getirelim.
Deniz Gezmiş, silahlı bir örgütün lideridir, Filistin'deki kamplarda eğitim görmüş, grubu ile birlikte Türkiye'ye dönmüştür, birçok yönden PKK ve Apo'ya esin kaynağı olmuştur.
Apocular olarak bilinen, daha sonra PKK olarak adını duyuran terör örgütü, Deniz Gezmiş ve örgütünü örnek almıştır.
Komünistlerin komik savunmaları, örnek bir)
"Gezmiş terörist ise neden kimseyi öldürmedi?"
Deniz Gezmiş ve arkadaşları, geniş çaplı saldırılar için örgütün silahlı eylem gücünün olgunlaşmasını beklemişlerdir, banka soygunu da örgüte finansal destek sağlamak için yapılmıştır.(Bu banka soygunu Türkiye'nin ilk politik-örgütlü banka soygunudur, daha sonra PKK'lı Mustafa Karasu ve örgütün silahlı kanadı Gezmiş'in bu soygunundan esinlenerek banka soymuşlardır)
Deniz Gezmiş ve örgütü, olgunlaşma esnasında ortadan kaldırılmaları nedeniyle, geniş çaplı saldırılar yapacak olgunluğa erişememişlerdir.
İki)
"Gezmiş zenginlerin bankasını soydu, halkı değil" savunması.
Soyguna uğrayan bankadaki para, Dünyanın en aşağılık adamına da ait olsa, çalmak, çalmaktır.Böyle savunma olmaz...
Özetle, D.Gezmiş Türk milleti sözünü dahi zikredemeyip, Türkiye halkları şeklinde konuşarak PKK'ya can katan bir anarşist ve teröristtir.
Bu adamın Türk gençleri için benimsenecek hiçbir doğru hareketi yoktur...
Her 6 Mayıs günü, ısrarla bu dangalağı kahramanlaştıranlar yüzünden, biz de ısrarla gerçek yüzünü dillendirmek zorunda kalıyoruz.
Çocuğunun banka soyguncusuna, silahlı terör örgütü liderine özenmesini isteyen herkes, Baş armutla birlikte, üç armutu övmekte özgürdür.
Ancak Türk gençlerinin beynini yıkamaya çalışan bu saman beyinlilerin palavralarına sessiz kalacağımızı zannedenler varsa, büyük yanılgıya düştüklerini anlayacaklar...
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 12:03
Yorum: #9

(05.06.2017 03:12)larviya Nickli Kullanıcıdan Alıntı:  farklı fikirleri okumayı severim ancak Menderes'le alıp veremediğin nedir Big Grin söylediklerinin tek bir cümlesine bile katılmıyorum bunu belirtmek istedim sadece teşekkürler

Katılmadığın noktalar nereler? Ben onu anlamadım bak işte. Eşinin Notre Dame Sion okulundan mezun olmasınamı katılmıyorsun. Yoksa Kıbrısta Türkler rumlar tarafından katlemedilmeden önce Türkiye'den silah talep edince bunu reddetmesinemi?. Ben bir görüşü fikiri belirtmedim, olanı, resmi olanı belirttim.

Ayrıca, bunun siyasetle hiç bir alakası yok. Baş armutla üç armutu karıştırmayın yeter.
Tüm Mesajlarına Bak
05.06.2017, 12:42
Yorum: #10
Default Avatar
Söylediklerinin içinde doğrular da fakat bunları o kadar yanlı bi yaklaşımla söylüyosun ki doğru ve yanlış karışıyor. Bence nefretini kenara koyarak ikinci üçüncü açıklamalarını yazmalısın.
İyi günler

Doğukan AKSOY

Dünyayı değiştiremeyiz ama farklılık yaratabiliriz.

...KRALLAR... ...JaCKaL...
Tüm Mesajlarına Bak
Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi